Návody pro TYPO3 > Užitečné tipy a návody

Užitečné tipy a návody

Odstranění formátování (nejen) z Wordu

Občas při překopírování textu, zejména z Wordu, zjistíte, že i po uložení textu mají stále některé jeho části "newebový" vzhled. Například jiný font, nebo velikost, ale mohou to být i jiné věci, např. odsazení. Pak použijte nástroj "odstranit formátování" se zaškrtnutou volbou "MS Word formátování". Tento nástroj má samozřejmě i další volby, jejich použití bych ale doporučil jen uživatelům s alespoň základní znalostí HTML.

Nástroj "odstranit formátování"

Když je obsah na stránku příliš široký

Zobrazení HTML zdrojového kódu
Volba vzhledu stránky

Stávající šířka hlavního obsahového sloupce je 550 obrazových bodů (pixelů) a širší obsah se prostě zprava ořízne. Co s tím?

Někdy je příčinou tabulka, která má napevno nastavenou šířku. U tabulky to poznáte ve zdrojovém kódu (zatržením příslušné volby) – u prvků (tagů) <table ..., <tr ..., nebo <td ... najdete parametr width=600 (nebo jiné číslo). Tento parametr by tam neměl být. Jedná se patrně o tabulku překopírovanou odjinud. Mělo by pomoci tyto parametry prostě smazat. Může jít ale také o jiný způsob nastavení pevné šířky, pak může pomoci odstranit formátování MS Wordu.

Může ale také jít o případ, kdy obsah skutečně je širší a je nutné ho tak zobrazit, Ať už jde o tabulku o mnoha sloupcích, nebo třeba obrázek, který už nelze více zmenšit či oříznout. V takovém případě dejte tento obsah na samostatnou stránku. Ve vlastnostech stránky pak nastavte položku "Vzhled" (najdete ji poblíž typu stránky) na hodnotu "Vzhled 1". Tím získáte stránku (příklad), která neobsahuje žádné doplňkové grafické prvky a není omezena na šířku, takže se hodí pro otevření v samostatném okně. Ale pozor, neobsahuje také žádnou navigaci, takže myslete na to, abyste návštěvníky navedli, co dál.

Jak na aktuality, oznámení, zprávy?

Zprávy v TYPO3 - kliknutím zvětšíte obrázek
Zprávy v TYPO3 - kliknutím zvětšíte obrázek

Pro správu aktualit využijte v TYPO3 modul „zprávy“. Jedná se o řešení, které je pro editaci krátkých oznámení, aktualit či zpráv vhodnější než forma běžného obsahového prvku. Modul „zprávy“ umožňuje pomocí vybraných kategorií zobrazit danou zprávu na různých místech webu. (Například zpráva o nabídce zahraničního stipendia studentům se může zobrazovat na fakultních stránkách Studentům, Zahraniční vztahy a dále potom na celouniverzitní úrovni na stránce Zahraničního oddělení UP. Informace o vypsání výběrového řízení se zobrazí na stránce úřední desky fakulty, univerzity a na stránce Veřejnosti). Zprávu editujete z jednoho místa, můžete zvolit od jakého data se má zobrazit, termín skrytí zprávy, zprávu také můžete propojit s jinými souvisejícími aktualitami apod.

Pravidla pro zveřejňování aktualit:

  • Pokud je to možné, nesměšujte úřední sdělení s publicistikou a zpravodajstvím. Úřední oznámení patří ve většině případů pouze na úřední desku.
  • Aktuality prosím zpracujte přímo v textovém editoru v TYPO3 (pozor na wordovské formátování). Odkaz na externí dokument není aktualita.
  • Důsledně zadávejte datum vypršení aktuality a autora (případně značku).
  • Komerční nabídky nezveřejňujte, výjimkou jsou samozřejmě nabídky zaměstnání pro absolventy.
  • Pokud inzerent pracovní nabídky pro absolventy neuvede datum vypršení  nabídky, zadejte 1, max. 2 měsíce.
  • Pozvánky na akce, zpravodajsky často velmi chudé na obsah, aby z nich bylo možné vytvořit zprávu, lze poslat do kalendáře akcí (přes webový formulář, zpracovává pak oddělení komunikace).
  • Pokud se domníváte, že zpráva si zaslouží větší publicitu, než kterou umožňují přednastavené kategorie (např. zveřejnění v Žurnálu Online, popř. v tištěném médiu), zprávu zadejte přes webový formulář. Redakce oddělení komunikace pak text zpracuje a využije pro univerzitní média.

Postup:

  1. Zvolte režim "Záznamy" v lévém menu.
  2. Vyberte složku s aktualitami v prostředním, resp. v pravém sloupci.
  3. Zvolte "Vytvořit nový záznam".
  4. Vyberte typ záznamu "Zprávy".
  5. Vyplňte formulář: "Název" je zobrazovaným titulkem zprávy, "Podnadpis" je vlastně krátký popisek zprávy, zobrazený pod nadpisem, "Text" je obsah zprávy, která se zobrazí po "rozkliknutí". V záložce "Speciální" vyplňte datum archivace (datum, kdy se zpráva skryje a lze ji nalézt jen v archivu) a autora zprávy. Je nutné také vybrat příslušnou kategorii (ta určuje, kde se zpráva zobrazí).
  6. Uložte zprávu a přesvědčte se, zda není skrytá.
  7. Počítejte s tím, že zpráva se nemusí zobrazit hned - závisí to na vyrovnávací paměti serveru (cache) - podrobněji zde.

Nahoru

Když se na webu neprojeví poslední úpravy

Příčinou může být cache (keš) - vyrovnávací paměť. Ta je pro fungování webu tohoto rozsahu nezbytná a může způsobit, že některé změny se na webu projeví se zpožděním. Běžně se s tím redaktor moc nesetkává, protože se to projevuje jen u stránek, které zobrazují obsah odjinud. Typické je to pro zejména pro aktuality (news, zprávy), které se běžně zobrazují na různých místech webu. V době přechodu na nový web se s tím mohou setkat i správci stránek kateder, protože změny se dělají na jednom místě a zobrazují na dvou.

Toto zpoždění může trvat několik hodin, v nejhorším případě do nejbližší půlnoci. Konkrétní doba může záviset i na období - např. v únoru a březnu bývá delší než jindy. V případě, že jde o informaci, jejíž zveřejnění nesnese odklad, můžete požádat administrátora o ruční smazání cache paměti příslušné stránky.

Nahoru